MONZA KZN – SZLIFIERKA BEZKŁOWA przyszłości. Elastyczność i sztuczna inteligencja

Ekstremalna elastyczność i indywidualizacja, innowacyjny projekt, ciągłe samodzielne uczenie się dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji: dzięki nowej bezkłowej szlifierce Monza KZN Monzesi prezentuje szlifierkę bezkłową bez precedensu na rynku.

Monzesi zaprezentował w lipcu br. roku nową bezkłową szlifierkę Monza KZN, będącą zwieńczeniem trwających ponad rok prac badawczo-rozwojowych prowadzonych wspólnie przez inżynierów firmy z uniwersytetami i ośrodkami badawczymi. Nowy model inauguruje nowy rozdział dla firmy Monzesi, oferując całkowicie nowy produkt w porównaniu do poprzednich linii, ale także maszyn obecnych na rynku, zmieniając samą koncepcję szlifowania bezkłowego i dosłownie umożliwiając budowanie i dostosowywanie do klienta maszyny wokół obrabianego przedmiotu .

„Naszym celem było stworzenie maszyny, która byłaby nie tylko doskonale elastyczna i zautomatyzowana w każdym ruchu, ale także wyposażona w rozwiniętą inteligencję, jaką daje sztuczna inteligencja i proces samo-uczenia się – powiedział Riccardo Pessina, Dyrektor Generalny Monzesi – Nowa Monza KZN żyje swoim własnym życiem, proces uczenia się podąża za procesem technologicznym w celu ciągłej poprawy jego wydajności ”. Nowa koncepcja szlifowania zrodziła się również ze współpracy z włoską Krajową Radą Badawczą na drodze, która już doprowadziła do złożenia dwóch patentów, pierwszej z serii innowacji, które zostaną opatentowane, ponieważ szlifierka dzięki sztucznej inteligencji zwiększy swoje możliwości dla użytkowników.

Doskonała elastyczność.

Projekt nowej Monzy KZN narodził się z woli Monzesi, aby odkryć to czego brakowało w świecie szlifowania bezkłowego i aby stworzyć maszynę, która nie byłaby tylko podstawową modernizacją wcześniej istniejących linii, ale czymś zupełnie nowym.

„Konstrukcja szlifierki bezkłowej zazwyczaj zapewnia optymalną wydajność dla określonego typu potrzeb, niezależnie od tego, czy jest to szlifowanie przelotowe, czy wgłębne, zapewniając maksymalną powtarzalność lub wysoką sztywność lub duże usuwanie materiału w danej jednostce czasu. To oczywiście pogarsza wydajność na innych frontach – mówi Davide Falletto, kierownik ds. sprzedaży i marketingu w Monzesi – Naszym celem było zbudowanie maszyny, która łączyłaby najlepszą wydajność dla każdego typu procesu ”.

 

Dlatego Monzesi działał w kilku kierunkach. Na początku zbieranie informacji zwrotnych od klientów, którzy codziennie pracują ze swoimi maszynami, aby zrozumieć ich pragnienia nie tylko w odniesieniu do produktów Monzesi, ale ogólnie do szlifowania bezkłowego. Stworzono punkt odniesienia dla ofert na rynku szlifowania bezkłowego, aby dokładnie określić, czego jeszcze brakuje. „Postanowiliśmy więc wzmocnić wszystkie te aspekty, które znaliśmy już w naszych maszynach – kontynuuje Davide Falletto -: wszystko zostało ulepszone przy użyciu najlepszych na rynku komponentów, które zapewniają najwyższą możliwą dokładność.

Szlifierka bezkłowa, którą byliśmy w stanie zaprojektować i wyprodukować, pozwala na zbudowanie niestandardowego rozwiązania wokół przedmiotu obrabianego, oferując w tej samej maszynie maksymalną wydajność dla każdego zastosowania klienta, niezależnie od tego, czy mówisz o procesie wgłębnym, czy przelotowym, aby zapewnić maksymalną powtarzalność, wartości skrawania i sztywność.

Każdy ruch i każda regulacja są automatycznie sprawdzane przez CN (system sterowania, co eliminuje jakąkolwiek interwencję operatora. ”Dlatego nowa Monza KZN została zaprojektowana tak, aby sprostać wymaganiom procesów w każdym rodzaju przemysłu dzięki swojej elastyczności doprowadzonej do perfekcji, ze szczególnym uzwględnieniem poziomu dokładności i tolerancji, skrócenia czasu cyklu i dużych ilości dla przemysłu motoryzacyjnego i łożyskowego.

Wszechstronna technologiczna dusza.

Aby zapewnić maksymalną stabilność i sztywność, dla nowej Monzy KZN zaprojektowano nowy fundament monoblokowy z cementu polimerowego, który zapewnia bardzo wysoką zdolność pochłaniania drgań. „Pryzmatyczne prowadnice wyposażone w wózki z największą dostępną na rynku sekcją zapewniają dużą ładowność – wyjaśnia Dario Targa, odpowiedzialny za Biuro Techniczne Monzesi -. W zależności od wymagań procesów możliwe jest zatem zastosowanie różnych technologii, z prowadnicami rolkowymi dla optymalnego pozycjonowania wózków podczas obróbki wgłębnej lub z innymi rodzajami przesuwania w celu przejścia przelotowego ”.

Nowy system kontroli ruchu wózków obsługuje tradycyjny enkoder na silniku z przetwornikiem liniowym, który zapewnia absolutną dokładność z bezpośrednim sprzężeniem zwrotnym na ruchy wózka, umożliwiając korekty mikrometryczne i omijając całą kinematykę napędu silnikowego. „Głowica robocza została zaprojektowana tak, aby była znacznie większa i otrzymywała dwa różne typy podpór – kontynuuje Targa – – tuleje hydrodynamiczne, które mają większy opór lub łożyska skośne, które zapewniają większą sztywność, unikając oscylacji wrzeciona. Zastosowany również do głowicy pozwala uniknąć zmian temperatury, które mogą prowadzić do odkształceń i wydłużenia elementów maszyn. “

Wspornik tarczy prowadzącej został wyposażony w zamki hydrauliczne i umieszczony w silniku osi, aby umożliwić automatyczną regulację w celu uzyskania idealnej cylindryczności przedmiotu obrabianego. Ta samo rozwiązanie zostało zastosowane w celu dopasowania nachylenia tarczy podczas obróbki przelotowej.

Prowadnice do obciągania zostały powiększone i wzmocnione, zapewniając lepszą dokładność kształtowania ściernicy. Prowadnica ściernicy ma możliwość obsługi technologii podwójnego obciągania, z elektrowrzecionem do wykonywania geometrycznych detali, z klasycznym nieruchomym diamentem lub obydwoma rozwiązaniami. W pokrętle regulacyjnym obciągacz został nałożony bezpośrednio na tarzcę, co pozwala na powtórzenie obciągania bez konieczności wykonywania jakichkolwiek innych czynności związanych z pozycjonowaniem.

Obciągacz punktowy nowej generacji pozwala wreszcie na bardzo precyzyjne zorientowanie chłodziwa w miejscu styku i może być wyposażony w silnik osiowy dostosowany do śledzenia zużycia ściernicy i zapewniający ciągłe i precyzyjne chłodzenie. Rozwój nowej Monza KZN doprowadził zatem do złożenia patentu na pryzmę z automatyczną regulacją wysokości i ciśnieniowym systemem czyszczenia. Drugi patent jest składany we współpracy z Włoską Krajową Radą ds. Badań, na wyłączny użytek Monzesi.

Ciągłe samokształcenie

Ewolucja nowej Monza KZN dotyczy oczywiście również oprogramowania, zaprojektowanego przez techników koordynowanych przez Cristiano Tagliabue (Electronic Manager), z dużym, pionowym panelem o przekątnej 21,5 cala, oferującym na każdej stronie wszystkie niezbędne przyciski dla operatora, aby cały proces był pod kontrolą.

Dużą uwagę zwrócono na projekt, który łączy w sobie idealne połączenie piękna i funkcjonalności dzięki licznym otworom i drzwiczkom zaprojektowanym tak, aby zapewnić łatwy dostęp do wszystkich części maszyny. Jest to również przydatne do konserwacji zapobiegawczejstr i korzystania z rzeczywistości rozszerzonej, dzięki czemu Monzesi będzie w stanie zdalnie kierować klientem podczas prac konserwacyjnych, z dużymi oszczędnościami w podróży i kosztach godzinowych.

Maszyna może być wyposażona w sterowanie Fanuc lub Siemens i została zaprojektowana z myślą o przemyśle 4.0 dzięki szeregowi czujników umieszczonych w strategicznych punktach, które zapewniają wszystkie parametry związane z wydajnością, zużyciem, produkcją i stanem serwisowym maszyny.

Informacje są przechowywane w układzie sterowania maszyny lub przesyłane do chmury. Dostępność danych ma dwie główne funkcje: monitorowanie wszystkich pracujących części maszyny pod kątem konserwacji zapobiegawczej oraz zasilanie sztucznej inteligencji (AI) maszyny w celu ciągłego samo-uczenia się.

Maszyna jest dostarczana z archiwum, które łączy w sobie całe nasze stuletnie doświadczenie – zauważa Hossein Safarzadeh, kierownik działu badawczo-rozwojowego Monzesi – , a następnie przechodzi w tryb samo-uczenia, więc wraz z postępem i zmianą procesów wykonywanych przez klienta szlifierka zapamiętuje i uczy się automatycznie usprawniać obróbkę części. Rozwiązanie ma ciągłe możliwości doskonalenia w obszarze sztucznej inteligencji. We włoskiej Krajowej Radzie ds. Badań opracowujemy algorytm, który przetwarza przesyłane dane i może niezależnie sprawdzać, czy parametry przetwarzania tego elementu są prawidłowe, czy też wymagają poprawy ”.

Tak jak rzemieślnik, który dzięki swojemu doświadczeniu i ciągłej pracy każdego dnia podnosi swoje mistrzostwo. Ale wszystko za pomocą w pełni automatycznej szlifierki bezkłowej, która dzięki sztucznej inteligencji z dnia na dzień zwiększa swoje umiejętności, przynosząc korzyści klientom i jednocześnie wzbogacając know-how Monzesi, aby nadal rozwijać nowe rozwiązania i pomagać maszynie na drodze do nieskończonego udoskonalania.

Kontakt:

Andrzej Głuszyński

Kom. 601 293 247

E-mail: andrzej.gluszynski@isotek.com.pl

 

ISOTEK Spółka z o.o.
ul. Św. Szczepana 57
61-465 Poznań

T: +48 61 835 08 50
isotek@isotek.com.pl

NIP: PL 7821595788
REGON: 630753045
KRS: 0000001557
BDO: 000032670

Kapitał zakładowy: 120 000,00 zł

Bank: BNP Paribas Bank Polska S.A.
SWIFT: PPABPLPK
Konto PLN:
PL30 1750 1019 0000 0000 0175 1708
Konto EUR:
PL02 1750 1019 0000 0000 0175 1727