Montaż silników elektrycznych z wykorzystaniem nagrzewania indukcyjnego

Coraz więcej aut napędzanych elektrycznie zaczyna jeździć po naszych drogach w ciągu ostatnich kilku lat. Produkcja bardzo wzrasta i technologia zostaje włączona do procesów produkcyjnych w znaczącym zakresie.

Firma Termomacchine zdaje sobie sprawę, że napęd elektryczny reprezentuje teraźniejszość i przyszłość jednostek napędowych w każdym obszarze zastosowania. Wdrożenie technologii odbywa się na różnych etapach i poprzez zastosowanie różnych metod w zależności od zastosowania, typologii, wielkości i mocy silnika.

Jak produkuje się silniki elektryczne?

Jednym z najbardziej kluczowych etapów produkcji silników elektrycznych jest montaż na gorąco. Ta operacja stanowi ważną alternatywę dla łączenia elementów metalowych, kompensując interferencję poprzez rozszerzalność cieplną, wymagając tym samym mniejszej wytrzymałości obudowy. Ogrzewanie części metalowych osiąga się przez zastosowanie elektromagnetycznych układów indukcyjnych.

Podczas produkcji silników elektrycznych technologia nagrzewania indukcyjnego służy do wkładania obracającego się wału do obudowy stojana, a następnie do obudowy wirnika. Nagrzewanie indukcyjne odbywa się za pomocą chłodzonych wzbudników złożonych z mniej lub bardziej skomplikowanych cewek, zasilanych przez statyczne przetworniki częstotliwości z wykorzystaniem technologii tranzystorowej.

Od czego zależy siła konwertera?

Moce i częstotliwości konwertera indukcyjnego zależą od materiału i wielkości podgrzewanych części. Montaż silnika, po podgrzaniu, odbywa się w trybie kontrolowanym za pomocą pras elektrycznych napędzanych przez CNC.

Podczas montażu wszystkie parametry mające wpływ na wydajność procesu są kontrolowane w czasie rzeczywistym. Podczas fazy ogrzewania wartości związane z napięciem, prądem i częstotliwością generatora są stale kontrolowane, temperatura ogrzewania jest sprawdzana za pomocą termopary i pirometrów optycznych. Pod koniec fazy nagrzewania system sprawdza siłę przyłożoną do prasy, a także sprawdzane jest położenie prasy i status każdej zaangażowanej jednostki od początku do końca procesu montażu.

Jak wydajna jest produkcja?

Pełna automatyzacja, kontrola procesu i temperatury pozwalają osiągnąć bardzo dobre wyniki. Zużycie energii i prędkość działania zmniejszają się, umożliwiając zwiększenie produkcji. Zapewniona jest powtarzalność procesu. Systemy montażu z wykorzystaniem nagrzewania indukcyjnego są zaprojektowane do ręcznego lub automatycznego załadunku / rozładunku, które można włączyć do niezależnych linii produkcyjnych.

Od wielu lat firma Termomacchine projektuje i produkuje niestandardowe urządzenia dla tego rodzaju jednostek montażowych, dogłębnie analizując wymagania produkcyjne i specyfikacje projektu w zakresie najnowocześniejszej technologii oferowanej partnerom, którym zależy na wysokim poziomie projektowania i jakości.

 Stanowisko do montażu na gorąco wałka silnika elektrycznego z wykorzystaniem nagrzewania indukcyjnego

 

ISOTEK Spółka z o.o.
ul. Św. Szczepana 57
61-465 Poznań

T: +48 61 835 08 50
isotek@isotek.com.pl

NIP: PL 7821595788
REGON: 630753045
KRS: 0000001557
BDO: 000032670

Kapitał zakładowy: 120 000,00 zł

Bank: BNP Paribas Bank Polska S.A.
SWIFT: PPABPLPK
Konto PLN:
PL30 1750 1019 0000 0000 0175 1708
Konto EUR:
PL02 1750 1019 0000 0000 0175 1727